Tetování

Tetováním se označuje druh kresby, kdy se používají speciální tetovací jehly, pomocí nichž se částečky atramentu nanáší těsně pod kůži. Odborně je tento proces nazýván mikro-pigmentovou implantací. Tetováním si dnes své tělo nechávají zdobit nejn mladí lidé, ale i osoby v pokročilém věku. Název je odvozen od tahitského slova tatu, což v překladu znamená vrazit nebo vyznačit. Hodně se setkáte s anglickým názvem, který zní tattoo.

Tetování je populární již několik desetiletí a rozšířilo se po celém světě, zejména v Severní Americe, Japonsku a také v Evropě. tyto jmenované světadíly se mouhzou chlubit tatéry, jejichž kresby jsou považovány za umělecká díla, a proto se tetování stalo uznávaným uměním. Mezi příznivce tetování se zařadily slavné osoby, filmové hvězdy, hudebníci  i sportovci.

 

Minulost tetování, původ

Určitě si kladete otázku, kde se vůbec tetování vzalo. Má dlouholetou tradici v různých koutech světa. Původními obyvateli Japonska byli Ainuové, kteří se zaměřovali na tetování tváře. Následně byl tento zvyk rozšířen na Filipíny, Borneo, Samoi, do Afriky, Číny a také do Střední Ameriky. Ve Starém Zákoně padl zákaz tetování, protože tento zvyk byl běžný u různých náboženských skupin v době starověku. Tetování bylo známo již v době neolitu v Euroasii, což dokazuje mumifikované tělo Otziho, které bylo nalezeno v Alpách. Však těla, na němž bylo možné zhlédnout speciální tetování, se odhaduje na 5300 let.i Pazyrský muž byl tetován podél páteře velkým počtem malých teček.Dalším příkladem a také důkazem, že tetování bylo známo i v dávných dobách, jsou tři mumie nalezené v horách Altaj.

Obnovení tradice nastalo v roce 1770, kdy byl jižní Pacifik dobýván kapitánem Jamesem Cookem. Do první světové války byli  potetovaní  hlavně námořníci.  Za druhé světové války na územi Německa Adolf Hitler zakázal -  oficielně směl pracovat pouze jeden v přístavním městě Hamburg.

V dnešní době je však tetování mnohem populární než v minulosti. Průzkumy ukazují, že až 1/4 obyvatel v Severní Americe má minimálně jedno tetování.

 

Druhy tetování

Tetování se rozděluje na několik druhů a to buď na stálé tetování nebo na tetování dočasné . Nejběžnějším druhem je stálé tetování, kdy je nezbytné se dobře rozhodnout, jaký motiv skutečně chcete. Pro každého člověka tetování znamená něco jiného, někdo má rád různé znaky, jiní mají raději vytetovaná zvířata nebo ornamenty. Kresba, kterou budete nosit na svém těle, by vás měla alespoň trochu charakterizovat a ztotožňovat se s Vaší osobou. Co se týče bolesti, tak ji každý vnímá jinak. Většinou budete mít pocit pálení či svědění, ale nejhorší jsou první dvě minuty, poté si pomalu zvyknete a tetování je pro vás snesitelné. Nejvíce bolestivým místem je spodní část zad, vnitřní část paží a stehen, krk nebo prsty.

  

 

Rizika tetování

S tetováním provedeným neodborně, se pojí mnoho rizik. Často se tímto způsobem přenáší hepatitida, dokonce se tímto způsobem může přenést  i HIV. V tetovacích salonech se však používají jednorázové jehly, to znamená, že pro každého zákazníka se rozbalí nová, sterilní jehla. Tatér by měl používat latexové rukavice, často si mýt ruce a čistit prostory, v nichž tetuje své zákazníky  .

Musíte počítat s tím, že čerstvé tetování bude svědit a budou se z něj sloupávat malé strupy, které musíte nechat odpadnout. Nikdy je nestrhávejte, protože byste je mohli odtrhnout i s barvou. Proces hojení trvá asi tři týdny, v původní struktuře a síle je pokožka teprve po pěti až šesti týdench po provedení zákroku. Během hojení  se vyhýbejte chlorované vodě, vyvarujte se opalování, saunování  a používejte hojivou mast, kterou zakoupíte v lékárně.



Mé služby

  • Provádím černé, stínované i barevné motivy
  • Opravy a úpravy starých tetování
  • Nabízím výběr z velkého množství motivů
  • tvorba a úprava motivů na přání klienta